NEED A PERFECT PAPER? PLACE YOUR FIRST ORDER AND SAVE 15% USING COUPON:

king jewelry produced 1200 rings during march standard cost each ounce gold used ring 330 ou

King Jewelry produced 1,200 rings during March. The standard cost of each ounce of gold used in a ring is $330 per ounce. The standard quantity of material for each ring is a half ounce of gold per ring. During March 596 ounces of gold were used. The cost of gold purchased in March was $240,500 at $370 per ounce.
Determine the material price variance and the material quantity variance for March. Indicate whether each variance is favorable or unfavorable

Solution:

15% off for this assignment.

Our Prices Start at $11.99. As Our First Client, Use Coupon Code GET15 to claim 15% Discount This Month!!

Why US?

100% Confidentiality

Information about customers is confidential and never disclosed to third parties.

Timely Delivery

No missed deadlines – 97% of assignments are completed in time.

Original Writing

We complete all papers from scratch. You can get a plagiarism report.

Money Back

If you are convinced that our writer has not followed your requirements, feel free to ask for a refund.